Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
OLPI glówna szkoly kontakt pobierz Flash Player

Francuski

Wybierz się w świat znając język francuski!!!

1 

        Być może drzemie w Tobie talent do języków obcych i o tym nawet nie wiesz? Być może odczuwasz pewne znużenie wszechobecnymi: angielskim i niemieckim? Chciałbyś znaleźć coś dla tylko siebie? Być może lepiej poczułbyś się ucząc się jednego z języka romańskich: francuskiego? Może chciałbyś związać swoją przyszłość z krajami francuskojęzycznymi?

        Sięgając do korzeni powstania naszej szkoły, zdecydowanie można poczuć ducha przekory. Kiedy wszystkie szkoły były duże, nasza proponowała kameralną atmosferę. Kiedy w szkołach masowych trzeba było uczyć się wszystkiego, my otwieraliśmy możliwosci wyboru. Także dziś, w obliczu języków:  Bill'a Gates'a, Shakespeare'a i Goethe'go, stawiamy na pewien snobizm i zdecydowanie mówimy: FRANCUSKI - język artystów!

         Odpowiedz na nasze zaproszenie! Tylko z Tobą, z Twoim czynnym udziałem i motywacją możemy z czasem rozszerzyć nasze projekty i organizować: wycieczki, zagraniczne warsztaty plastyczne, wymiany miedzyszkolne, spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z kulturą francuską, wieczorki muzyczno-kulinarne. W oczekiwaniu także na Twoje propozycję, pozdrawiamy Cię serdecznie.

„Człowiek jest tyle razy człowiekiem, ile zna jezyków.”
maksyma Goethe'go z rozmów z Eckermannem

            Nie chodzi tu o nic innego jak tylko o to, że mówiąc w języku obcym, jednocześnie w nim myślimy i postrzegamy przez niego świat. „Obce”, znaczy tyle co „inne”, wzbogacające, otwierające nowe horyzonty widzenia świata.

            W szkołach europejskich, francuski jako język obcy ma drugie miejsce w nauczaniu.
            Prawie 1/3 Europejczyków deklaruje, że Francja jest krajem wpływowym ekonomicznie i mówienie po francusku polepszy ich przyszlość zawodową. 26%  mieszkańców Starego Kontynentu wspomina o przyjemnosci, romantyzmie, melodyjności francuskiego a także o „ łakomstwie intelektualnym”.
RODYGINA Elena, Pourquoi apprend-on le français ?, revue : Le français dans le monde (LFDM), juillet-août , n°346, 2006, p. 38-39.

Nawiązując do łakomstwa intelektualnego...
Bez wątpienia, Francja to kraj wielkich myślicieli, pisarzy i poetów.
Wymieńmy tu najpierw noblistę, pisarza i filozofa XX wieku:

Alberta Camus'a (1913-1960).
2

Ktoż nie słyszał o „Obcym” i „Dżumie”? W kategorii stu najlepszych książek XX wieku, „Obcy” ma I miejsce.
         Bardzo popularny jest też Jacques Prévert (1900-1977), poeta, autor tekstów piosenek, scenariuszy filmowych. Urodził się w mieście obecnego prezydenta Francji.

3

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944), autor „Małego Księcia” („Le Petit Prince”)

 

54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Dobrze widzi się tylko sercem.”

 
Nie wspominając już o takich nazwiskach jak:
Zola, Baudlaire, Gustav Flaubert, George Sand (związana z Chopin'em), Victor Hugo, Châteaubriand, Beaumarchais, Diderot, Jean-Jacques Rousseau, Voltaire, Montesquieu, Saint Simon, Racine, La  Fontaine, Molière, Corneille, Montaigne, Rablais...


Francuski pozostaje językiem olimpijskim  i  urzędowym językiem Unii Europejskiej.

76

 

 Czy wiesz, że na świecie istnieje sieć krajów tzw. FRANKOFONII?

 8

Powyższe kółko to flaga Frankofonii przedstawia ona pięć kontynentów. Kraje sieci są związane z kulturą i językiem francuskim.

 

Spójrz na mapke. Tam mówi się po francusku (kliknij aby powiększyć):

carte-francophonie_small

Do góry | Strona Glówna | Aktualności | Szkoły | Kontakt