Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
OLPI glówna szkoly kontakt pobierz Flash Player

Rosyjski

JĘZYK ROSYJSKI PROSTY, ŁATWY I PRZYJEMNY!

matrioshka

 

Rosjanie to wspaniali, przemili, uczynni i gościnni ludzie! Język rosyjski jest najbardziej melodyjnym językiem na świecie. Warto nauczyć się go choćby tylko dla siebie i być dumnym z tego, że udało się opanować język Tołstoja, Puszkina i wielu innych znanych nam pisarzy rosyjskich.

 

 


1 2
Aleksander Puszkin Fiodor Dostojewski

 

O języku rosyjskim mówi się: „ Jest to język przeszłości i język przyszłości „. Pod względem popularności zajmuje on jedno z czołowych miejsc na świecie.

Dziś język rosyjski zyskał rangę języka międzynarodowego i posługuje się nim około 300 milionów ludzi.

3

 

Fakt, iż znajomość języków obcych jest kluczową umiejętnością w jednoczącej się Europie, nikogo już nie dziwi. Żyjemy w czasach globalnej informacji, pracy, nauki, rozrywki i coraz łatwiejszego dostępu do internetu. Język rosyjski pod względem popularności zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie. Staje się on również ważny, ze względu na rosnące kontakty handlowe z Rosją. Dziś władanie rosyjskim to atut.
Dla dzieci nakręcono wiele wspaniałych bajek:

 

  

4

5

 

PLAC CZERWONY – Cerkiew Wasyla Błogosławionego

6

Najatrakcyjniejszymi rosyjskimi miastami z punktu widzenia turystyki są Moskwa oraz Petersburg. Ośrodki te obsługują zdecydowaną większość zachodnich turystów. Zwiedzanie Moskwy można rozpocząć od symbolicznego dla Rosjan Placu Czerwonego i położonych przy nim zabytków – w tym Kremla. Dla ruchu turystycznego otwarta jest jedynie część jego obiektów. Siedzibę rządu i prezydenta Rosji z – oczywistych względów – można poznać jedynie z przewodników. Otwarte dla zwiedzających są Sobór Uspieński z XIV w. (kiedyś miejsce koronacji władców kraju), Sobór Błagowieszczański, czy wieża Troicka. Poza murami Kremla warto zwiedzić Galerię Trietiakowską, gromadzącą  skarby rosyjskiego malarstwa. Można również przejść się  najsłynniejszą moskiewską ulicą – Arbatem. Miłośnicy Bułhakowa zaglądną na pewno na Patriarsze Prudy, na których moskiewscy literaci toczyli żywe dyskusje z diabłem...

 

7

Matrioszka (ros. матрёшка, zdrobnienie od dawnego imienia "Matriona") – rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczyny ubrane w ludowy strój, ale niektóre przedstawiają znanych polityków, pisarzy czy postacie historyczne lub też zabytki Rosji.
Matrioszka nie jest tradycyjnym wyrobem rzemieślniczym, pierwsza powstała ok. roku 1890, być może inspirowana japońskimi lalkami. W roku 1900, na Wystawie światowej w Paryżu lalki zdobyły ogromną popularność, po czym zaczęto je produkować w Rosji masowo.

 

Poznaj ten język!
              ZAPRASZAMY!

 

Do góry | Strona Glówna | Aktualności | Szkoły | Kontakt