Zadzwoń:
058 552 41 88
Napisz:
liceum@olpi.pl

Stypendyści: Matylda, Adam, Helena

Administrator

Przed zakończeniem roku szkolnego przypominamy o naszych stypendystach <3

Niedawno pisaliśmy o Filipie, naszym wybitnym artyście z LSP. Dziś chcielibyśmy przypomnieć o trzech młodych uczniach OLPI, czyli o Matyldzie, Adamie i Helenie. Zapraszamy do lektury ;)

MATYLDA
Matylda jest tegoroczną absolwentką klasy I OLPI. Od niedawna Matylda z taką samą butą posługuje się zarówno językiem polskim jak i angielskim. W tym drugim języku osiągnęła poziom C2 (wyższych nie ma!) co potwierdziła zdobywając sygnowany przez Cambridge Certificate of Proficiency in English (CPE); jest również dwukrotną finalistką wojewódzkiego konkursu języka angielskiego.
Matylda interesuje się szeroko rozumianymi naukami humanistycznymi; ponadto pisze, głównie "do szuflady" - ale jedno z jej opowiadań wygrało pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Barwy Morza" w kategorii proza.
Czas wolny Matylda spędza czytając książki. Nie ma ulubionego gatunku, jest gotowa przeczytać wszystko co wpadnie jej w łapki i ma interesujący tytuł.
Z dumą i nutką zazdrości piszemy o Matyldzie - młodej uczennicy, która już teraz osiąga spektakularne sukcesy.

ADAM
Adam od 10 lat gra na skrzypcach. W tym roku ukończył klasę I OLPI, uczy się też w i w Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku – Wrzeszczu. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie (Słowacja), „Tadeusza Wrońskiego” w Nałęczowie, Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie, Gdyńskim Konkursie Kameralistyki, „Bajeczna Miniatura” w Elblągu, jest półfinalistą w Konkursie Mozartowskim w ZhuHai (Chiny).
Chętnie bierze udział w lekcjach i kursach mistrzowskich z takimi pedagogami, jak Magdalena Rezler, Konstanty Andrzej Kulka, Bartosz Bryła, Andrzej Grabiec, Hubert Pralitz, Agata Szymczewska.
Adam z radością uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i festiwalach, na przykład „Skrzypce pod Żaglami” w Mikołajkach, „Young Arts Master” w Krośnie, Europejskie Warsztaty Muzyczne w Kołobrzegu, „Nałęczów i Skrzypce” w Nałęczowie, Polsko – Niemiecki Festiwal dla Młodych Muzyków w Bremie, Polsko – Islandzka Orkiestra Młodzieżowa w Rejkiawiku, Polsko – Duńskie Warsztaty Orkiestrowe w Kopenhadze i Gdańsku.
W OLPI tutorem Adama jest pani Ania Adryjanek, a opiekunem grupowym - pan Oskar Rożewicz.
W imieniu wyżej wymienionych osób oraz pozostałych pracowników szkoły składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych, równie spektakularnych, sukcesów! ;)

HELENA
Helena ukończyła klasę I OLPI, jest również uczennicą Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni na dwóch wydziałach – wokalnym (śpiew solowy) i instrumentalnym, w klasie fortepianu. Swoją edukację rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku w klasie fortepianu. Od początku wykazywała się niezwykłą muzykalnością, jest laureatką wielu (już ponad trzydziestu) konkursów pianistycznych, kameralistycznych i wokalnych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
W ostatnim czasie utwierdziła się w swoim zamiłowaniu do muzyki klasycznej, a jej preferencje muzyczne związały się aktualnie z twórczością Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena. Zarówno w pianistyce, jak i w śpiewie najbliższy jest jej charakter muzyki epoki romantyzmu, zwłaszcza polskiego, inspirowany często pieśniami i tańcami ludowymi. Marzy o rozwinięciu swojego głosu śladami wspaniałej sopranistki Bogny Sokorskiej oraz w przyszłości o dyrygenturze, aby w pełni wyrażać siebie.
Helena, mimo bardzo młodego wieku, jak na śpiewaczkę klasyczną, zdobywa już doświadczenie sceniczne biorąc udział w koncertach, warsztatach, festiwalach i konkursach wokalnych.
Ostatnie, najświeższe osiągnięcie związane jest z I Ogólnopolskim Konkursem Wokalnym im. Stanisława Jopka, na którym Helena zajęła I miejsce w kategorii II (15-19 lat) oraz otrzymała dwie nagrody specjalne: od Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz szczególną, przyznaną przez siostrę Stanisława Jopka, panią Aleksandrę Jopek-Pastuszak, od Rodziny Jopków – dla Najpiękniejszego Głosu Konkursu!

Kategoria: