Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
GPI glówna szkoly kontakt pobierz Flash Player

GPI - o szkole

Gimnazjum Programów Indywidualnych

jest jedną z czterech Szkół Programów Indywidualnych, które mają siedzibę na ulicy Polanki 124.

Całą naszą społeczność stanowi GPI, OLPI, OSSP, LP, czyli:

- Gimnazjum Programów Indywidualnych,

- Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych,

- Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (sześcioletnia szkoła artystyczna, obejmująca 3 lata poziomu gimnazjalnego oraz 3 lata poziomu licealnego), a więc szkoła artystyczna - plastyczna.

- Liceum Plastyczne (czteroletnia szkoła artystyczna, jedyna szkoła plastyczna w Gdańsku!).

Historia i misja szkoły

Gimnazjum Programów Indywidualnych w Gdańsku zostało założone przez Piotra Bogdanowicza, w czerwcu 1999 roku. Korzystając z doświadczeń w prowadzeniu liceum (OLPI), powołano do życia szkołę, która ma umożliwiać dzieciom taką naukę, której nie zapewnia sztywna oferta szkół publicznych.

GPI jest szkołą niepubliczną, posiadającą prawa szkoły publicznej.

Nasi uczniowie korzystają z oferty, polegającej na wsparciu w nauce, rozwijaniu zaintersowań, wiedzy i umiejętności. Dla każdego ucznia budujemy odrębny program, dostosowany do jego potrzeb. Edukacja w GPI przebiega na kilku poziomach: zajęć obligatoryjnych z klasą, lekcji w grupach zaawansowania czy zainteresowania, zajęć w grupach wychowawczych oraz pozaszkolnych.

Organizacja szkoły

Uczniowie gimnazjum, licealiści, plastycy stanowią wspólnotę uczniów, którzy spotykają się na niektórych zajęciach, na przerwach i w czasie godzin z wychowawcą. Jesteśmy więc jednym organizmem, który zawiera jednostki - uczniów, realizujących swoje własne programy nauczania.

Nauczyciele - prawdziwe osobowości i ludzie z powołaniem. Mają rozległe zainteresowania, prowadzą ciekawe fakultety, świetne lekcje. Mają dobry kontakt z uczniami. W każdym tygodniu spotykają się wspólnie na "Dyrektoriatach", żeby omawiać najistotniejsze sprawy szkolne, planować Latające Dni i inne przedsięwzięcia edukacyjne. Można przeczytać o nich w zakładce "Kadra".

Kierownictwo - dyrektor, Piotr Bogdanowicz, i jego zastępcy czuwają nad procesem edukacyjnym i wychowawczym, indywidualizacją nauczania, a oprócz tego są również wspaniałymi nauczycielami. Spotykają się raz w tygodniu na "Olimpie", by prowadzić bieżacą ewaluację pracy szkoły, konstruować jej kształt i zadania. Można o nich przeczytać w zakładce "Kadra".

Plan nauczania

Przedmioty obowiązkowe, takie jak w każdym gimnazjum, prowadzone są w typowym układzie klsowym (klasa I GPI, II GPI, III GPI). Godziny z wychowawcą, języki obce, wychowanie fizyczne oraz dodatkowe przedmioty - fakultety prowadzone są w grupach zainteresowań.

Przedmioty nauczane w klasach:

język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, edukacja dla bezpieczeństwa

Przedmioty nauczane w grupach zaawansowania:

I i II język obcy: język angielski, j, niemiecki, j. rosyjski, j. francuski

Przedmioty nauczane w grupach zainteresowań:

religia lub etyka

wychowanie fizyczne (wybór rodzaju),

muzyka (chór),

plastyka (wybór zajęć: np. historia sztuki, rysunek i malarstwo, rzeźba, fotografia, SZAFA),

zajęcia artystyczne (np. SZAFA, TEATR, fotografia)

zajęcia techniczne (np. rzeźba, fotografia, SZAFA)

Przedmioty dodatkowe nauczane w grupach :

j. polski - fakultet (poziom licealny)

historia - fakultet (poziom licealny)

wiedza o społeczeństwie - fakultet (poziom licealny)

matematyka - fakultet (poziom licealny)

biologia - fakultet (poziom licealny)

chemia - fakultet (poziom licealny)

fizyka - fakultet (poziom licealny)

terapia pedagogiczna

Zajęcia z wychowawcą w grupie wychowawczej

godzina wychowawcza - odbywa się w grupie z wybranym na rok wychowawcą, z którym realizuje się wspólny projekt edukacyjny (grupy mieszane według wyboru uczniów)

Latające Dni - dni nauki poza budynkiem szkoły (np. na UG, PG, bibliotece itp.) przygotowywane przez wychowawcę - realizacja projektu rocznego.

Indywidualizacja

Nasi gimnazjaliści uczą się w ciągu dnia w różnych grupach: klasach, grupach zainteresowań, fakultetach, czerpiąc z tego wiele korzyści (wyższy poziom nauczania, umiejętności społeczne, niewielka liczebność grup, indywidualizacja metod i form pracy, brak "fali", brak przemocy). Możliwość i samodzielność wyboru zajęć powoduje, że uczniowie chętniej się uczą, są zmotywowani, realizują swoje zainteresowania. Nauczyciele prowadzą zajęcia z dostosowaniem do potrzeb i zdolności uczniów.

W kontakcie z uczniem ogromną rolę odgrywa jego indywidualny tutor, który jest przewodnikiem, pomaga wyznaczać życiowe cele, pokonywać trudności.


Opieka psychologiczno- pedagogiczna

Terapeuta

W szkole prowadzone są zajęcia terapii pedagogicznej. Każdy uczeń z dysleksją może z nich korzystać w wymiarze godzin od 2-10 tygodniowo. Zajęcia terapii prowadzone są w oparciu o ciekawe metody. Niektóre z nich zostały wypracowanie w naszej szkole i propagowane są w uznanych publikacjach:

M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, Uczeń z dysleksją w szkole, OPERON, Gdynia 2004.

M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, Uczeń z dysleksją w domu, OPERON, Gdynia 2010.

Psycholog i pedagog

Nad potrzebami edukacyjno-wychowawczymi uczniów oraz rozumieniem ich przez nauczycieli pracuje w naszej szkole psycholog i pedagog, którzy prowadzą indywidualną pracę z uczniami, prowadzą warsztaty grupowe, takie jak trening umiejętności społecznych, doradztwo zawodowe itp., szkolą nauczycieli, wychowawców i tutorów.

Otwieramy nową klasę teatralno- filmową GPI

Przyjmujemy zgłoszenia do I klasy teatralno-filmowej GPI
rozpoczynającej działalność

od nowego roku szkolnego 2013/14

  1. W planie zajęć tej klasy oprócz przedmiotów objętych podstawą programową gimnazjum następujące przedmioty kierunkowe:
  • warsztat aktorski (dykcja , świadomość ciała, podstawowe zadania aktorskie, wiersz, piosenka i inne)
  • przygotowanie i wystawianie przedstawień na deskach teatrów zawodowych, na konkursach
  • przygotowanie do szkół teatralnych, wystąpień publicznych,
  • historia teatru i filmu
  • praca na planie filmowym; przygotowanie filmów na konkursy filmowe
  • warsztaty bębniarskie

Zajęcia poprowadzi Marzena Wojciechowska-Orszulak,
absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie,
reżyser legendarnego teatru Wybrzeżak

Uczniowie zakwalifikowani do nowej klasy na podstawie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych korzystają w roku 2013/2014 z ulgi w czesnym w wysokości 80% !


Szczegółowych informacji udzieli: pełnomocnik dyrektora ds. rekrutacji i promocji szkoły, Marcin Szmuniewski. Tel: 502-316-784, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Do góry | Strona Glówna | Aktualności | Szkoły | Kontakt