Serdecznie zapraszamy na spektakl Wielkanocny pt.: „DZIADY i BABY ŚWIĘCONE”.
DOM ZARAZY, 16 kwietnia 2024 (środa):
- godz. 13.00 oraz
- godz. 17.00.
Na spektakl o godzinie 13:00 wyruszają wszyscy uczniowie OLPI i LSP. W związku z tym lekcje planowe trwają tylko do 12:30.
Zbiórka klas na wyjście do Domu Zarazy o godzinie 12:30 na szkolnym parkingu (“pod modrzewiami”).
Po spektaklu nie ma lekcji wg planu – uczniowie zwolnieni do domów.

Na teatralnej scenie im. Ryszarda Jaśniewicza przeglądają się nawzajem obrazy tradycji namalowane słowem w dwóch odrębnych opracowaniach „Roku Polskiego” – Zofii Kossak i Zygmunta Glogera.
Autorzy zapraszają w zamierzchłe czasy pradawnych rytuałów. Mimo znajomej im barwnej rzeczywistości obrzędowej utyskują na zamarcie tradycji. Cóż mamy powiedzieć współcześnie?
Aby ożywić w świadomości nasze dziedzictwo spektakl grany jest corocznie przez młodzież jak i międzypokoleniowy zespół aktorów, corocznie w nowej obsadzie, z nowymi i wznawianymi treściami wyjętymi spośród tych zasobnych świadectw naszej kultury i jak z posagowej skrzyni.
Warto pamiętać, że czas Wielkiej nocy był porą, kiedy odprawiano DZIADY. Modlitwy BAB ŚWIĄTOBLIWYCH, DZIADÓW PROSZALNYCH i SYMBOLICZNA MOC OGNIA – odwiecznych karmicieli dusz – budują międzypokoleniową łączność sięgającą dużo dalej niż doczesność.
„ŚWIĘCONE, to pamiątka z duszy słowiańskiej wypruta, bo jej nie obchodzą w żadnym innym kraju jak u nas!”
„Zaglądnąwszy w tajniki domu, co jeszcze staropolskie przechowuje zwyczaje” obaczysz „tę całą poezyję wielkanocnego obchodu, która przygotowuje się w Wielkim Tygodniu, ze wszystkimi zabiegami, trudami, wysileniami naszych gospodyń. Jaki zamęt tam panuje! Pani domu nie dosypia, czuwając nad ruszającymi się ciastami, doglądając gorącości pieca, siląc głowę nad najgustowniejszym ubraniem i ulukrowaniem bab i placków, w które sypie przedziwne kordiały i słodycze. A teraz gdy przyjdzie zastawa… jaki to rozmysł artystyczny (…), o który rozbiją się najzuchwalsze apetyty.”
Pożywanie święconego jajka jest treścią, głównym symbolem obchodu. Gospodarstwo częstuje nim każdego gościa, życząc szczęśliwego Alleluja i wszelkich pomyślności w życiu!
Zwyczaj to starożytny sięgający owych wieków, kiedy oddawano cześć jeszcze siłom natury.
W spektaklu występują uczniowie pracowni teatralnej Jadwigi Możdżer (OLPI) oraz pracowni projektowania ubioru i kostiumu scenicznego Magdaleny Arłukiewicz (LSP).
