Specjalizacje OLPI

Od roku szkolnego 2022/2023 wprowadziliśmy w OLPI nowe podejście do zajęć nadobowiązkowych / fakultatywnych. Przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć warsztatowych, pogrupowanych w bloki, które będą się nazywać specjalizacjami. Zaczynając od klasy pierwszej roku szkolnego 2022/2023, każdy uczeń wybiera jedną specjalizację.

Drogi kandydacie do OLPI, planując rekrutację do OLPI, prosimy o wybór przyszłych zajęć warsztatowych, czyli specjalizacji. Oferta jest następująca:

SPECJALIZACJA TEATRALNA

Autorski program specjalizacji teatralnej uwzględnia indywidualne możliwości uczniów. Obejmuje historię teatru oraz kształcenie umiejętności praktycznych: dykcję, impostację głosu, śpiew, interpretację tekstów, ruch sceniczny, improwizację, elementy teatru plastycznego (m.in gra w masce, animacja przedmiotów i lalek.). Dzięki współpracy z pracowniami: malarstwa, grafiki, animacji, projektowania ubioru możemy przygotowywać przedstawienia wraz z kostiumami i scenografią. Teatr pozwala na odkrywanie indywidualnej ekspresji, pokonywanie trudności komunikacyjnych, budowanie pięknych przyjaźni w kreatywny zespołowym działaniu.

Specjalizację prowadzi: mgr Jadwiga Możdżer – aktorka, reżyserka, choreografka.

SPECJALIZACJA DZIENNIKARSKA

Zajęcia na specjalizacji dziennikarskiej zakładają szereg spotkań, podczas których poznasz rodzaje dziennikarstwa podzielone ze względu na typ mediów. Oczekuj zajęć teoretycznych, ale przede wszystkim nastaw się na praktyczne działanie. Wypróbujesz swoich sił w redakcji numeru szkolnej gazety, nagrywaniu i montowaniu reportażu radiowego oraz tworzeniu filmu dokumentalnego. Poznasz metody i narzędzia potrzebne każdemu dziennikarzowi. Szczególnie zapraszamy osoby które lubią pisać, a ich atutem jest ,,lekkość pióra”, nie boją się nowych wyzwań, są otwarte i elastyczne.

Specjalizację prowadzi: mgr Katarzyna Korolczuk – nauczycielka języka polskiego, organizatorka wydarzeń kulturalnych m.in. Festiwal BOOKON, multimedialne wydarzenie Włącz się!, slamy poetyckie. Współautorka ciekawych metod dydaktycznych, kart pracy dla wydawnictwa OPERON.

SPECJALIZACJA ANGLISTYCZNA

Uczniów o wysokiej znajomości języka angielskiego zapraszamy do rozwijania swoich umiejętności na specjalizacji anglistycznej! W ramach zajęć prowadzonych w języku angielskim, przewidujemy, między innymi, konwersacje w oparciu o lekturę prasy anglojęzycznej, a także zajęcia z zakresu fonetyki języka angielskiego oraz pisania na poziomie akademickim. Z nami osiągniesz wyższy poziom znajomości języka angielskiego, co, w rezultacie, pozwoli Ci na wybór studiów filologicznych czy pracę w międzynarodowych korporacjach.

Specjalizację prowadzi: mgr Joanna Kania

SPECJALIZACJA RELIGIOZNAWCZA

Religioznawstwo to nie religia! Na tych zajęciach będziemy studiować religie świata od najstarszych do najnowszych, od Azji aż po Ameryki. Poznacie główne religie świata: judaizm, islam, chrześcijaństwo, buddyzm, ale też mniej znane: dżinizm, sikhizm, mitraizm, mazdaizm, religie Inków, Majów, Aborygenów, Basków, Celtów, religie nordyckie itp. Odkryjecie bogów tych religii, księgi, mity i czasem specyficzny kult. W programie zajęć dział poświęcony językowi hebrajskiemu. Nauczycie się alfabetu hebrajskiego, kilku zwrotów języka hebrajskiego i przetłumaczycie pierwszą stronę Biblii w oryginale. Poza badaniem religii świata, dawnych i współczesnych w obszarze naszych zainteresowań będą stale zagadnienia z zakresu antropologii oraz ginących kultur świata, o których warto się uczyć, by nie uległy zapomnieniu. Zajęcia odbywać się będą w formie uniwersyteckiej – wykładów oraz zajęć studyjnych w wymiarze 2 godzin tygodniowo przez 4 lata. Zapraszam więc wszystkich, których interesują różni bogowie, korzenie kultur świata, zadziwiające rytuały i obrzędy, magiczne i religijne ryty.
Przykładowa tematyka zajęć: Podstawowe problemy i pojęcia; Kultury ludów piśmiennych na Bliskim Wschodzie; Kultury azjanickie. Semici. Egipcjanie; Sumerowie i Akadowie; Semici zachodni. Hetyci; Izrael. Judaizm. Język hebrajski; Chrześcijaństwo; Islam; Kultury indoeuropejskich ludów piśmiennych; Irańczycy. Zaratustrianizm; Mandeizm, manicheizm; Indowie w epoce klasycznej. Dżinizm; Hinduizm; Buddyzm; Grecy. Orficyzm; Rzymianie; Synkretyzm hellenistyczny. Gnostycyzm; Celtowie; Germanowie; Słowianie; Bałtowie; Kultury wschodnioazjatyckich ludów piśmiennych; Chińczycy i Koreańczycy; Japończycy; Kultury ludów niepiśmiennych i in.

Specjalizację prowadzi: mgr Anna Adryjanek – dyrektor OLPI i LSP, polonistka o specjalizacji religioznawczej i teatrologicznej, autorka książek, osoba o wielu pasjach i zainteresowaniach.

SPECJALIZACJA SCIENCE

Jeśli jesteś fanem Abby z NCIS, Twoim guru jest Hodgins i śnisz po nocach o byciu jednym z członków boskiej czwórki z Teorii Wielkiego Wybuchu to ten fakultet jest dla Ciebie. Zapraszamy wszystkich pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych, dla których podręcznik jest tylko początkiem, a prawdziwa zabawa zaczyna się w praktycznym wykorzystaniu teorii. Czego się spodziewać? Zdobycia nowej wiedzy, która od razu będzie wykorzystywana w praktyce. Zajmiemy się interdyscyplinarnymi projektami, które mogą się zakończyć nawet artykułem naukowym lub wyjazdem na konferencję dla młodych adeptów nauki.

Specjalizację prowadzi: dr inż. Kamila Mazur-Oleszczuk, specjalista nauk technicznych, pasjonat matematyki i chemii.